statystyka

AKTUALNOŚCI: Regulamin mundurowy

REGULAMIN MUNDUROWY RRP

Zatwierdzony Uchwałą Komendy Głównej nr 2016/04/01 z dnia 08.04.2016r.

I. Postanowienia ogólne

1. Regulamin Mundurowy Royal Rangers Polska obowiązuje wszystkie grupy wiekowe, zarówno skautów jak i instruktorów.

2. Mundur określony Regulaminem Mundurowym jest podstawowym strojem organizacyjnym.

3. W szczepie/drużynie obowiązuje zasada jednolitego umundurowania. Dopuszcza się możliwość stosowania jednolitego umundurowania w szczepie oddzielnego dla skautów i kadry.

4. Mundury dzielimy na mundury klasy A - galowe i klasy B - polowe.

5. Komendant Główny RRP ustala rozkazem załącznik do Regulaminu, w którym podane są szczegółowe wzory kształtu, kroju i materiału wszystkich elementów munduru.

6. Wyjątki od stosowania niniejszego Regulaminu wprowadza Komendant Główny RRP na wniosek zainteresowanych poparty przez Komendanta Okręgowego lub Komendę Główną.

II. Mundur

1. Mundur klasy A składa się z:

a. Nakrycia głowy.

Nakryciem głowy może być: beret, kapelusz skautowy, rogatywka lub czapka z daszkiem (tzw. basseballówka lub patrolówka). Jednolite dla całego szczepu

b. Bluzy mundurowej.

Koszula w kolorze piaskowym, zapinana z przodu na całej długości. Koszula ma kołnierz, dwa naramienniki oraz dwie kieszenie na piersi, kryte patkami i zapinane guzikami.

c. Chusty.

Chusta w kształcie trójkąta o wymiarach ok. 100 cm x 70 cm x 70 cm.

d. Krótkich spodni.

Spodnie krótkie, jednolite w kolorze dla całego szczepu. Dopuszczalne kolory: oliwkowe, czarne, piaskowe. Spodnie mają szlufki umożliwiające wciągnięcie pasa.

e. Długich spodni.

Spodnie długie, jednolite w kolorze dla całego szczepu. Dopuszczalne kolory: oliwkowe, czarne, piaskowe. Spodnie mają szlufki umożliwiające wciągnięcie pasa.

f. Spódnic.

Spódnice do kolan, jednolite w kolorze dla całego szczepu. Dopuszczalne kolory: oliwkowe, czarne, piaskowe. Spódnice mają szlufki umożliwiające wciągnięcie pasa.

g. Pasa.

Pas jednolity dla całego szczepu.

h. Butów.

Buty sznurowane, w jednolitym, ciemnym kolorze.

2. Mundur klasy B:

Do munduru klasy B należą wszystkie części ubioru, które mają na sobie emblemat Royal Rangers. W klasie B będzie wszystko to, co szczepy tworzą we własnym zakresie, na przykład: koszulki, swetry, polary, kurtki, skafandry, peleryny, itp.

III. Zasady noszenia munduru

1. Nakrycie głowy:

a) beret nosi się lekko pochylony na prawe ucho. Prawą krawędź beretu opuszcza się w dół nieco ku tyłowi, tak, aby przysłaniała ucho;

b) kapelusz skautowy nosimy emblematem do przodu;

c) rogatywkę nosi się lekko na prawym uchu, ściągając prawy i tylny róg rogatywki ku dołowi;

d) czapki: basseballówki i patrolówki należy nosić daszkiem do przodu.

2. Mundur musi być czysty, schludny i nie pomięty.

3. Mundur, jako strój organizacyjny musi być otoczony szacunkiem i odpowiednio traktowany. Nie należy łączyć jego elementów z elementami ubioru cywilnego.

4. Bluza mundurowa jest zawsze wpuszczana w spodnie lub w spódnicę.

5. Chusta noszona jest pod kołnierzem bluzy mundurowej. Na plecach powinien być widoczny trójkąt chusty o wysokości około 10 cm. Chusta jest spięta suwakiem. Dopuszczalne jest noszenie chusty na kołnierzu.

6. Spodnie długie są noszone w chłodne dni. Do spodni nosimy pas. Pas ma być wpuszczony w szlufki.

7. Spódnice - skautki i instruktorki mogą zamiast spodni nosić spódnice do kolan, jednolite dla całego szczepu. Do spódnic nosimy pas. Pas ma być wpuszczony w szlufki.

8. Getry.

Do krótkich spodni i spódnicy można nosić getry, w kolorze jednolitym dla całego szczepu.

IV. Oznaki i odznaki

Rozmieszczenie oznak na mundurze:

1. Naramiennik szczepu (prawy pagon)

Na prawym naramienniku skauci noszą patkę w barwach szczepu.

2. Naramiennik wędrowniczy (lewy pagon)

Naramiennik nadawany jest obrzędowo wędrownikom po ukończeniu Próby Wędrowniczej oraz instruktorom pracującym z wędrownikami.

3. Prawy rękaw

a. Odległością regulaminową pomiędzy naszywkami jest szerokość palca wskazującego osoby noszącej mundur.

b. Na palec od górnego szwu umieszczona jest naszywka:

a) dla instruktorów - członków władz - naszywka funkcyjna,

b) dla pozostałych: skautów i instruktorów naszywka z nazwą miasta - siedziby szczepu.

c. Na palec pod tą naszywką znajdują się naszywki z numerem szczepu.

d. Sprawności wyszywane są na prawym rękawie po cztery w rzędzie, pierwszy rząd na palec od numeru szczepu. Pomiędzy sprawnościami nie robimy odstępów w rzędach i kolumnach.

4. Lewy rękaw

Na palec od górnego szwu naszyty jest duży emblemat Royal Rangers. Na palec pod dużym emblematem jest przyszyta naszywka flagi polskiej.

5. Prawa kieszeń

a. Zaraz nad prawą kieszenią przyszyta jest naszywka z napisem Royal Rangers, na palec nad nim umieszcza się naszywki stopni skautowych. Na prawej kieszeni znajduje się tylko jedna, ostatnia lub najcenniejsza naszywka okolicznościowa - z odbytych akcji (obozy, biwaki, zjazdy, zloty, itp.).

b. Na patce prawej kieszeni dopuszcza się umieszczanie najwyższych w kategoriach odznak PTTK lub ustalonych przez Radę Szczepu odznak szczepowych.

6. Lewa kieszeń

a. Na palec nad lewą kieszenią znajduje się metalowy emblemat Royal Rangers. Srebrny emblemat noszą skauci i instruktorzy po złożeniu Przyrzeczenia, złoty noszą skauci i instruktorzy, którzy zdobyli stopień skautowy rangera.

b. Pod emblematem instruktorzy noszą filcowe podkładki w kolorze zależnym od stopnia.

c. Na lewej kieszeni instruktorzy i skauci RRP umieszczają naszywki odbytych szkoleń. Skauci i instruktorzy, którzy nie mają jeszcze żadnych naszywek szkoleń mogą nosić na kieszeni naszywkę okolicznościową.

d. Na patce lewej kieszeni dopuszcza się noszenie:

a) małego krzyża harcerskiego - przez osoby, które zdobyły krzyż harcerski;

b) odznak lub naszywek (pod warunkiem mieszczenia się na patce) mówiących o państwowych uprawnieniach: ratowników medycznych, ratowników górskich, ratowników wodnych, przewodników i przodowników PTTK.

7. Kołnierz

Na obu kołnierzach w odległości 1 cm od krawędzi znajdują się belki lub gwiazdki, naszyte zgodnie z pełnioną funkcją. Kolejne oznaczenia znajdują się w odległości 0,5 cm od siebie.

8. Nakrycie głowy

a. Na berecie, kapeluszu skautowym umieszczamy mały emblemat Royal Rangers lub lilijkę skautową - skauci noszą lilijkę w kolorze srebrnym. Instruktorzy i instruktorki noszą lilijkę w kolorze złotym.

b. Na rogatywce - skauci noszą lilijkę w kolorze srebrnym. Instruktorzy i instruktorki noszą lilijkę w kolorze złotym.

c. Na czapkach z daszkiem umieszczamy kolorową naszywkę z emblematem Royal Rangers.

d. Na beretach, kapeluszach skautowych, rogatywkach i czapkach z daszkiem kadra może nosić naszywkę z emblematem Royal Rangers w kolorach srebrno-złotych.

na górę strony

Emblemat Royal Rangers ® 1976 The General Council of the Assemblies of God; Springfield, Missouri USA 65802-1894