WYTYCZNE ODNOŚNIE DZIAŁAŃ W ROKU SKAUTOWYM 2020/2021
Szczepy i drużyny RRP uruchamiają prowadzenie zbiórek, biwaków i innych form pracy podczas stanu epidemii COVID-19 w trzech etapach:
1. W każdym szczepie odbywa się spotkanie kadry szczepu, w trakcie którego komendant przekazuje informacje o harmonogramie działań oraz o obowiązujących środkach bezpieczeństwa.
2. Komendanci lub drużynowi przekazują informacje rodzicom/opiekunom skautów i skautek, informując ich o rozpoczęciu nowego roku skautowego i obowiązujących środkach bezpieczeństwa.
3. Odbywają się zbiórki i inne formy pracy zastępów/drużyn przy zachowaniu środków bezpieczeństwa oraz po wypełnieniu oświadczeń związanych z COVID-19.
Ogólne zasady bezpieczeństwa pracy skautowej dotyczące skautów i kadry.
W zbiórce lub innej formie pracy skautowej, jeśli jest ona dopuszczona do realizacji, uczestniczą osoby bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną, które w okresie ostatnich 14 dni przed spotkaniem: nie miały świadomego kontaktu lub nie zamieszkiwały z osobą przebywającą na kwarantannie, ani nie miały świadomego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
Osoby niepełnoletnie uczestniczą w danej formie pracy skautowej po wyrażeniu pisemnej zgody przez opiekunów prawnych zawierającej oświadczenie o świadomości ryzyka związanego z COVID-19. Osoby pełnoletnie składają pisemne oświadczenie o świadomości ryzyka związanego z COVID-19. Wzory dokumentów znajdują się na stronie www.royalrangers.pl
Uczestnicy powinni we własnym zakresie zapewnić sobie, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami: środki dezynfekujące, maseczki, przyłbice itp. W przypadku osób małoletnich obowiązek ten spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych. Gdy chodzi o zakrywanie ust i nosa, a także utrzymywanie zalecanego dystansu społecznego, to w tym zakresie należy bezwzględnie stosować się do wytycznych ogłaszanych przez upoważnione do tego organy.
Wydarzenia w formie pracy skautowej z nocowaniem (np. biwak, szkolenie, akcja) mogą być organizowane tylko w obiektach i miejscach spełniających przewidziane dla nich warunki bezpieczeństwa. W jednym pokoju lub namiocie powinni być skauci z jednego środowiska, przy zastrzeżeniu, że na 1 osobę przypadają min. 4m2 powierzchni noclegowej lub w namiotach turystycznych maksymalnie 3 osoby. Organizator musi zapewnić dodatkowe pomieszczenie/namiot na wypadek konieczności czasowego odizolowania uczestnika z podejrzeniem choroby zakaźnej.
W trakcie zbiórki lub innej formy pracy skautowej należy: obowiązkowo zdezynfekować/umyć ręce przed rozpoczęciem, ograniczyć kontakt z osobami niebędącymi uczestnikami, ograniczyć używanie przez więcej niż jedną osobę tego samego przedmiotu/rekwizytu. Rekomenduje się zajęcia nie wymagające fizycznego kontaktu pomiędzy uczestnikami.
Osoba nadzorująca zbiórkę lub inną formę pracy skautowej: informuje uczestników o zasadach bezpieczeństwa i profilaktyki; sprawdza listę obecności w systemie ERP Scout lub sporządza listę uczestników (imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego), którą przechowuje przez 14 dni od zbiórki, a następnie niszczy; na bieżąco śledzi stronę www.gov.pl/koronawirus/ z obowiązującymi obostrzeniami w prawie i stosuje się do nich.
Należy stosować się również do regionalnych obostrzeń dla powiatów "czerwonych" i "żółtych" zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 1356 z późn.zm.)
>> Zobacz szczegółowe zasady bezpieczeństwa w strefach: zielonej, żółtej i czerwonej oraz
Zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zachorowania na COVID-19