home Office 365 logowanie - strefa rangera youtube facebook twitter instagram sklep
home Office 365 logowanie - strefa rangera youtube facebook twitter instagram sklep
pl
  • RRP
    O nas Jak działamy Władze Dokumenty Finansowanie RR na świecie
  • SZCZEPY
    Wyszukaj szczep Załóż szczep Zostań Wolontariuszem
  • PROGRAM
    Umundurowanie Symbolika Ideały Wychowawcze Metoda Skautowa Historia
  • KSZTAŁCENIE
    Sprawności Stopnie Funkcje Szkolenia Szkoła Kadry Kształcącej
  • AKTUALNOŚCI
    Terminarz Pomoc Ukrainie Wydarzenia Relacje
  • FAQ
    ERP Scout Skauci Rodzice Komendanci Instruktorzy Sponsorzy Inne ERP Scout - instrukcje
  • KONTAKT
    Dane Kontaktowe
Jak możesz nas wesprzeć?
INNE STRONA GŁÓWNA PROGRAM ROHiS
PROGRAM ROHiS

Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030


 

Program ROHiS jest nową formą wsparcia dla organizacji harcerskich i skautowych, będących ważnym partnerem państwa w działaniach na rzecz rozwoju i wychowywania młodych ludzi.

 

Działalność harcerska jest prowadzona według systemu wychowania, nawiązującego do dorobku światowego skautingu i polskiego ruchu harcerskiego. Dzięki temu stwarza możliwość wszechstronnego, nowoczesnego i harmonijnego rozwoju fizycznego, intelektualnego, emocjonalnego, społecznego i duchowego dzieci i młodzieży.

 

Program jest zaadresowany do organizacji objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP nad Ruchem Harcerskim w Polsce i poza granicami kraju.

 

Organizacje harcerskie i skautowe, które otrzymują wsparcie w ramach Programu, realizują działania w ramach następujących zadań:

 

  • Zadanie 1. Wsparcie kształcenia i działań programowych w organizacjach harcerskich
  • Zadanie 2. Wsparcie instytucjonalne organizacji harcerskich

 

>> Zobacz bieżące informacje o programie na stronie Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

 

 

Alternate Text

ROHiS EDYCJA 2020-2021

Organizacyjnie okres 2020-2021 był to najtrudniejszy okres w dotychczasowej historii RRP. Pandemia Covid 19 spowodowała, że wszystkie jednostki organizacyjne (od zastępów i drużyn do Zespołów Kadry Kształcącej czy okręgów) musiały się wielokrotnie lub też nawet stale dostosowywać się do zmieniających się warunków. Wszystkie formy dotychczasowej pracy: zbiórki, biwaki, akcje, obozy czy szkolenia były modyfikowane, przekładane, odwoływane itp. Kalendarze szkoleń, zbiórek, biwaków i innych wydarzeń były wielokrotnie zmieniane. Najboleśniejszymi stratami pracy wychowawczej były rezygnacje z Akcji Letniej w 2020 roku i Akcji Zimowej w 2021 roku.

 

Pomimo wszystkich obostrzeń i problemów, dzięki wsparciu z programu ROHiS, w RRP pracowano w sposób ciągły na wielu płaszczyznach organizacyjnych: wewnątrzorganizacyjnej, międzyorganizacyjnej, współpracy zewnętrznej z instytucjami. Pracowano również na wielu płaszczyznach metodycznych: skauci, przyboczni, drużynowi, instruktorzy. Zadania, których się w konsekwencji podjęliśmy obejmowały pracę wychowawczą w dotychczasowych standardach jak i w zupełnie nowych formach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, pozwalających na kontakt zdalny. Po raz pierwszy stanęliśmy przed wyzwaniem jak organizować pracę bez wspólnych zbiórek, bez spotkań w terenie, kiedy właśnie te działania stanowią podstawę pracy wychowawczej. Nasi wolontariusze poznawali i uczyli się nowych technologii i nowych kanałów dotarcia do swoich podopiecznych.

 

Dzięki determinacji wolontariuszy i pracy zespołów, na koniec okresu 2020-2021 odnotowaliśmy jednak znaczący wzrost w zakresie wiedzy i umiejętności uczestników warsztatów, kursów, treningów i innych form szkoleniowych. Osoby biorące udział w szkoleniach - zarówno skauci, jak i kadra instruktorska osiągnęli wyższy poziom we wszystkich aspektach rozwoju RR: duchowym, fizycznym, intelektualnym i społecznym.

 

Rezultaty Zadania 1. Wsparcie kształcenia i działań programowych w organizacjach harcerskich

 

W ramach projektu stworzono stanowisko pracy działające przy Kwaterze Głównej poprzez oddelegowanie i zatrudnienie osoby z Komendy Głównej RRP (instruktor zarządzający) do zarządzania: Szkołą Kadry Kształcącej, Zespołami Kadry Kształcącej, Komisjami Stopni Instruktorskich i Kapitułą Harcmistrzowską. Instruktorowi zapewniono stanowisko pracy w Kwaterze Głównej RRP i pomoc techniczną (udostępniono kserokopiarkę, drukarkę, telefon i internet).

 

W 2020 roku w pracach Zespołów Kadry Kształcącej oraz Komisji Stopni Instruktorskich brały udział 34 osoby, które wypracowały razem 1866 godzin pracy (szkolenia, warsztaty, kursy, komisje). Było to mniej niż w 2019 roku, odpowiednio: 63 osoby i 2414 godzin. Z uwagi na obostrzenia sanitarne byliśmy zmuszeni do zmniejszenia składów Zespołów Kadry Kształcącej i Komisji Stopni Instruktorskich. W ramach projektu wyprodukowano Odznaki Kadry Kształcącej, które są wręczane instruktorom po uzyskaniu kwalifikacji i powołaniu do Zespołów Kadry Kształcącej.

Po doświadczeniach z 2020 roku w 2021 roku przemodelowaliśmy pracę Zespołów i Komisji, byliśmy przygotowani na wiele scenariuszy i w pracach wzięło już udział 57 osób, które wypracowały razem 3416 godzin pracy, co w sumie daje wyższą średnią za lata 2020-2021 w pandemii niż w roku 2019, w którym mogliśmy działać całkowicie swobodnie. To pokazuje jak bardzo zespoły i komisje były w stanie przeorganizować się po roku 2020 i dostosować do nowych, trudnych warunków pracy.

W wyniku zakupu dodatkowego sprzętu dla instruktorów prowadzących warsztaty rzemieślnicze (materiały do warsztatów) oraz sprzęt dla uczestników szkoleń praktycznych (Warsztat Szkło/Metal oraz Skóra/Drewno), podniesiono znacznie standard tych szkoleń.

 

W 2020 roku zakupiono cztery moduły programowe Systemu do zarządzania organizacją skautową – ERP Scout (Aktywności, Informacja Plus, Bazy i Materiały) – i rozpoczęto prace nad wdrażaniem modułów i integrowaniem ich ze stroną internetową organizacji. Pracowano nad wgraniem dotychczas opracowanych materiałów w organizacji do modułów systemu. Przebudowywano dotychczasowe banki pomysłów umieszczone na Google Dysk z dostępem dla instruktorów: zabawy, gry, pląsy, piosenki, poselstwa, gawędy oraz konspektów do nowych wymagań systemu. Prace nad tym trwały przez cały 2021 rok. W 2021 roku zakupiono kolejnych osiem modułów programowych systemu (Rozkazy, Jednostki, Zespoły, Uczestnicy, Stopnie, Finanse, Magazyny i Sprawności) oraz wdrożono zupełnie nową stronę www organizacji, którą zintegrowano na różnych płaszczyznach z modułami systemu ERP. Dzięki temu skauci, rodzice skautów oraz instruktorzy RRP mają łatwy dostęp do narzędzi wychowawczych.

 

System samorozwoju kadry działał poprzez odbywanie prób instruktorskich, gdzie instruktorzy pracowali indywidualnie z mentorami. W roku 2020 otworzyliśmy 14 prób instruktorskich, a zamknęliśmy 33 (25 przewodnikowskich i 8 podharcmistrzowskich). O ile zamknęliśmy pozytywnie więcej prób niż w roku 2019, to niestety wskutek epidemii i braku możliwości spotkań otworzyliśmy dużo mniej nowych prób, co przełożyło się na zmniejszoną ilość osób zdobywających stopnie instruktorskie w roku 2021. Zamknięto w sumie 12 prób na stopnie instruktorskie (8 przewodnikowskich i 4 podharcmistrzowskie). W 2021 roku otworzyliśmy 17 prób (15

przewodnikowskich i 2 podharcmistrzowskie).

 

Z powodu problemów dotyczących braku możliwości organizowania zbiórek podczas epidemii po wakacjach wsparto nabór skautów do szczepów poprzez zakup roll-upów reklamujących zbiórki oraz ulotek. Skautom rozpoczynającym zbiórki we wrześniu wręczano planery na cały rok skautowy 2020/2021, przygotowane i wyprodukowane w ramach projektu.

Sfinansowano w ramach ROHiS sprzęt do Treningu Surwiwalowego. Pokryto koszt Kursu Wychowawców i Kursu Kierowników w Zakościelu dla instruktorów RRP.

Z powodu problemów związanych z epidemią Covid-19 i brakiem możliwości spotkań zakupiono aparat do robienia zdjęć i filmów instruktażowych w celu przygotowania materiałów szkoleniowych w formie on-line oraz zapasowe akumulatory do pracy w terenie. 

 

W ramach ROHiS sfinansowano sprzęt i materiały do szkoleń z pierwszej pomocy.

 

Rezultaty Zadania 2. Wsparcie instytucjonalne organizacji harcerskich

 

Royal Rangers Polska w latach 2020-2021 roku zadanie realizowało w szerokim partnerstwie zainteresowanych organizacji harcerskich i skautowych oraz instytucji rządowych. Pracowano nad aktualizacją i konsultacją dokumentu dotyczącego strategii współpracy organizacji harcerskich i skautowych z władzami państwowymi. Szczególnie ważnym było w tym okresie wypracowanie nowych narzędzi i form wsparcia organizacji skautowych jako strategicznego partnera Państwa w wychowaniu dzieci i młodzieży, w związku z czasem pandemii i ograniczeniem działalności organizacji harcerskich.

Prześledzono listy priorytetów we współpracy z instytucjami państwowymi i zmieniono priorytety na liście. Zespół roboczy wypracował strategię i projekt umowy partnerstwa strategicznego, a oba dokumenty uzyskały akceptację wszystkich współpracujących z nami w ramach ROHiS organizacji harcerskich i skautowych.

 

Reprezentanci RRP brali udział w pracach międzyorganizacyjnych zespołów: Wspólnego Sztabu Harcerskiego ds. Pandemii (w ramach sztabu działał podzespół ds. szkoleń z pierwszej pomocy kwalifikowanej i podzespół ds. szkoleń medycznych dla kadry), ds. promocji ruchu harcerskiego, ds. Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej, ds. Forum o Wychowaniu, ds. współpracy z biznesem, zespołu eksperckiego, zespołu koordynatorów ROHiS organizacji, Rady Organizacji Harcerskich. W ramach prac RRP współpracowało m.in. z: Kancelarią Prezydenta RP, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Parlamentarnymi Zespołami Przyjaciół Harcerstwa, Sejmową Komisją ds. Edukacji i Rodziny.

 

W latach 2020-2021 rozpoczęły się prace mające na celu wypracowanie rozwiązań na poziomie krajowym, które umożliwią realizację w latach 2021-2027 projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i innych programów Unii Europejskiej. Jednym z ważnych obszarów, na które organizacje harcerskie i skautowe chcą szczególnie pozyskać środki, jest rozwój kompetencji społecznych oraz zawodowych młodzieży w wieku 15-29 lat na całe życie i niezbędnych na rynku pracy.

 

W latach 2020-2021 roku RRP zorganizowało wspólne działania, które popularyzowały ruch skautowy i harcerski (zadanie 2.2.):

- kampanię promująca ruch skautowy pod hasłem „Całym Życiem”,

- spoty telewizyjne,

- spoty radiowe,

- programy publicystyczne w telewizji, radio i www,

- stronę www.calymzyciem.pl,

- kampanię informacyjną w mediach społecznościowych calymzyciem.pl na platformach: Facebook, Twitter, Instagram,

- konferencję naukową i warsztaty Forum o Wychowaniu 2020,

- konferencję naukową i podcasty Forum o Wychowaniu 2021,

- Konferencję Instruktorską 2021,

- kampanię społeczną o wychowaniu,

- kampania społeczna #HarcerzDba,

- kampanię dbaj.my,

- komunikację podczas pandemii,

- wystawę pt. „Harcerstwo. Jedna idea, wspólna metoda, wiele organizacji”.

W ramach projektu ROHiS stworzono stanowisko pracy działające przy Kwaterze Głównej poprzez oddelegowanie i zatrudnienie osoby z Komendy Głównej RRP (koordynator ROHiS) do koordynacji działań w ramach zespołów działających przy programie ROHiS. W latach 2020-2021 osoby z RRP czynnie brały udział w zespołach: Międzyorganizacyjny Zespół Ekspertów, Zespół ds. Strategii, Zespół ds. Skutowej Akcji Letniej i Zimowej, Zespół ds. Promocji, Zespół ds. Współpracy z Biznesem, Zespół ds. Forum o Wychowaniu, Rada Organizacji Harcerskich, Wspólny Sztab Harcerski.

 

W 2020 roku uruchomione zostały międzyorganizacyjne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, w których wzięło udział 240 osób z organizacji harcerskich i skautowych, w tym 13 osób z Royal Rangers. W 2021 roku 4 osoby z RRP.

 

Dzięki programowi ROHiS współpraca organizacji harcerskich i skautowych stała się usystematyzowana i regularna. Formalnym wyrazem tej współpracy jest Rada Organizacji Harcerskich, która umożliwia skuteczną realizację Programu. Do prac Rady zaproszono: reprezentanta Honorowego Protektora, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, przedstawiciela Ministra Edukacji Narodowej, dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a także przewodniczących Parlamentarnych Zespołów Harcerskich. Do Rady wchodzą przewodniczący zarządów wszystkich organizacji objętych ROHiS. Spotkania Rady były organizowane raz na kwartał przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP.

Alternate Text

ROHiS EDYCJA 2018-2019

W latach 2018-2019 stowarzyszenie Royal Rangers Polska mogło w większym stopniu realizować swoje działania statutowe niż w latach ubiegłych. Większość rezultatów została zmierzona a analizy są

w dokumentacji oraz w tabelach i w zestawieniach znajdujących się w Kwaterze Głównej RRP.

 

Dzięki wsparciu z programu ROHiS w latach 2018-2019 stowarzyszenie Royal Rangers Polska mogło lepiej pracować na wielu płaszczyznach organizacyjnych: wewnątrzorganizacyjnej, międzyorganizacyjnej, współpracy zewnętrznej z instytucjami.

 

Po raz pierwszy mogliśmy się skupić nie tylko na rozwoju naszej organizacji i pracy ze skautami, ale również na współpracy z bratnimi organizacjami skautowymi i harcerskimi oraz koordynacją programu rządowego ROHIS.

 

Zadania, których się podjęliśmy obejmowały wzrost w zakresie wiedzy i umiejętności uczestników warsztatów, kursów, treningów i innych form szkoleniowych. Osoby biorące udział w szkoleniach - zarówno skauci, jak i kadra instruktorska osiągnęli wyższy poziom we wszystkich aspektach rozwoju

RR: duchowym, fizycznym, intelektualnym i społecznym.

 

Rezultaty Zadania 1. Wsparcie kształcenia i działań programowych w organizacjach harcerskich

 

Dzięki zatrudnieniu instruktora ze składu Szkoły Kadry Kształcącej i oddelegowaniu do prac metodycznych i szkoleniowych udało się zweryfikować kilka dotychczasowych materiałów szkoleniowych, co skutkowało podniesieniem jakości realizowanych szkoleń. W efekcie zostało również przeszkolonych więcej instruktorów, którzy przeszli praktykę jako szkoleniowcy RRP.

 

Zdecydowanie podniesiono potencjał Zespołów Kadry Kształcącej. W 2018 roku powołano do Zespołów Kadry Kształcącej 56 osób, którzy wypracowali razem 1853 godziny pracy w trybie szkoleniowym (szkolenia, warsztaty, treningi, kursy). W 2019 roku powołano do Zespołów Kadry Kształcącej 62 osoby, które wypracowały razem 2290 godziny pracy w trybie szkoleniowym (szkolenia, warsztaty, treningi, kursy). Odpowiednio w 2017 roku było to 25 osób i 909 godzin.

 

W wyniku zakupu dodatkowego sprzętu dla instruktorów (ekran, tablet, nagłośnienie, rzutniki, krótkofalówki), sprzętu dla prowadzących warsztaty rzemieślnicze (narzędzia, skrzynie, mat. do warsztatów), sprzęt dla uczestników szkoleń praktycznych (paleniska, kociołki, trójnogi, itp.) podniesiono jakość szkoleń i warsztatów.

 

Kształcenie metodyczne wychowawców, które wpływa bezpośrednio na rozwój skautów i ich wzrost jest istotnym zadaniem naszej organizacji. Wynikiem podjętych działań są zdobyte certyfikaty szkoleń, treningów, kursów i warsztatów oraz zdobyte stopnie instruktorskie.

Równolegle działał system samorozwoju kadry poprzez odbywanie prób instruktorskich, gdzie instruktorzy pracowali indywidualnie z mentorami. Próba na stopień instruktorski trwa około jednego roku. W roku 2018 otworzyliśmy 33 próby instruktorskie, a zamknęliśmy 28 (22 przewodnikowskie i 6 podharcmistrzowskich). Dodatkowo Kapituła przyznała 2 stopnie harcmistrzowskie. W roku 2019 otworzyliśmy 22 próby instruktorskie, a zamknęliśmy 27 (23 przewodnikowskie i 4 podharcmistrzowskie).

 

Osiągnięciem było opracowanie i wydanie (w wyniku prac zespołu) wewnętrznego podręcznika - Książki Prób Skauta, która jest przeznaczona dla nowych skautów wchodzących w szeregi RRP. Dotyczy to zarówno skautów, którzy zaczną uczęszczać do szczepów w ramach nowych zastępów i drużyn zakładanych w trakcie Akcji Naborowych jak i skautów, którzy dochodzą do działających już zastępów i drużyn w wyniku zbiórek naborowych organizowanych przez macierzyste jednostki. Książka Prób Skauta pozwala poznać wszystkie niezbędne elementy Prawa, Przyrzeczenia, Zasad RRP potrzebnych do złożenia przyrzeczenia jak i uzupełnia podstawową wiedzę z zakresu regulaminów Royal Rangers i zdobywanych sprawności.

 

W zakresie kształcenia specjalistycznego zostały zorganizowane warsztaty różnego rodzaju rzemiosła.

 

Rezultaty Zadania 2. Wsparcie instytucjonalne organizacji harcerskich

W 2019 roku RRP brało czynnie udział w systematycznych spotkaniach zespołów przedstawicieli Organizacji Harcerskich i Skautowych. Rozmawiano i prowadzono szeroko zakrojone warsztaty tematyczne o problemach i trudnościach, z jakimi muszą się mierzyć organizacje w codziennej pracy harcerską/skautową metodą wychowawczą.

Rezultatem spotkań było opracowanie listy priorytetów dla rozwoju ruchu harcerskiego.

Odbyły się pierwsze spotkania szefów i reprezentantów organizacji harcerskich i skautowych z Ministerstwami i instytucjami publicznymi. Organizacje harcerskie w latach 2018-2019 współpracowały z Parlamentarnymi Zespołami Przyjaciół Harcerstwa, a owocem współpracy było uchwalenie przez Senat RP roku 2018 - Rokiem Harcerstwa.

Do czasu uruchomienia programu ROHiS promocja ruchu harcerskiego odbywała się poprzez samodzielne promocje każdej organizacji. W 2018 roku RRP ze środków ROHiS opracowano System Wizualizacji RRP i wyprodukowało szereg materiałów promocyjnych: plakaty, ulotki, banery, roll-upy, długopisy itp. Dzięki tym mat. reklamowym i promocyjnym odbywała się promocja RRP w nowych środowiskach.

 

Program dał szansę na stworzenie wspólnej promocji ruchu. W 2019 roku rozpoczęliśmy promocję ruchu harcerskiego poprzez spoty radiowe i telewizyjne, programy publicystyczne i kampanie w mediach społecznościowych.

 

W ramach projektu stworzono zespół wsparcia organizacyjnego i infrastrukturalnego działający przy Kwaterze Głównej. Oddelegowano i zatrudniono osobę z Komendy Głównej RRP do działań w ramach zespołów: Strategii, Projektowego, Międzyorganizacyjnego Ekspertów, ROH, Promocji i Współpracy z Biznesem. Do każdego z tych zespołów z ramienia RRP oddelegowano dodatkowo min. po jednym instruktorze wspierającym. Osobom w ramach zespołów zapewniono wsparcie techniczne (dostęp do komputerów, telefonów, Internetu), logistyczne (pokryto koszty dojazdów na spotkania zespołów) i merytoryczne (dostęp do wszelkich danych i zasobów organizacji).

Dzięki środkom z projektu wsparto organizację w podpisaniu umowy z branżową firmą i przekazano prowadzenie księgowości do firmy zewnętrznej. Wzmocniono funkcjonowanie Kwatery Głównej oraz Zespołów Kadry Kształcącej przez dokończenie budowy odpowiedniej infrastruktury sprzętowej, materiałowej, materiałów edukacyjnych i szkoleniowych (m.in. dokupując 2 rzutniki) oraz zatrudniając 2 osoby.

 

RRP w 2019 roku rozpoczęło systemową współpracę z sektorem przedsiębiorstw. Wypracowano systemowe podejście do współpracy z biznesem i wyłoniono 2 obszary działań – praca nad kompetencjami oraz wypracowanie projektów rozwiązań biznesowych. Opracowano wzór oferty sponsorskiej i na jej podstawie cztery projekty-programy jako propozycje dla polskich firm (PZU, PKP,UNIQA, MAKRO). Wypracowano 2 rozwiązania biznesowe i podpisano umowy z firmami: 4 ŻYWIOŁY i EDUCARE.

 

W latach 2018-2019 odbywała się konsolidacja środowisk harcerskich i skautowych. Organizacje harcerskie i skautowe będące pod honorowym protektoratem Prezydenta RRP spotykały się systematycznie na różnych spotkaniach zespołów, naczelnictw oraz przy okazji realizacji wspólnych projektów i akcji. Stworzono Radę Organizacji Harcerskich i Skautowych. Wspólnie wypracowano pierwsze formuły i zasad funkcjonowania Rady. Odbyły się pierwsze spotkania Rady, w skład której weszli przedstawiciele wszystkich organizacji biorących udział w ROHiS, dwóch koordynatorów ROHiS, Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, Przedstawiciel NIW oraz Przedstawiciel MEN.

Royal Rangers Polska od dnia 22 lutego 2016 roku działa pod honorowym protektoratemPrezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Protektorat jest wyrazem uznania działań podejmowanych przez RRP oraz jego wychowawczej misji.

ROYAL RANGERS POLSKA

ul. Jagodowa 33

53-007 Wrocław

tel: +48 889 66 22 77

email: biuro@royalrangers.pl

NIP: 899-25-63-229

REGON: 020236164

KRS: 0000250796


Konto Bankowe:

55 1140 1140 0000 5075 1700 1001 (PLN)

28 1140 1140 0000 5075 1700 1002 (EUR)

98 1140 1140 0000 5075 1700 1003 (USD)

      Kod SWIFT: BREX PL PW WRO

Informacje

O nas

Jak działamy

Ideały Wychowawcze

Regulamin strony

Polityka prywatności

Warunki newslettera

Regulamin wpłat

Szczepy

Wyszukaj szczep

Załóż szczep

Zostań Wolontariuszem

Metoda Skautowa

Historia RR

RR na świecie

Pobierz

Statut RRP

OC RRP 2022

Regulamin Sprawności

Royal Rangers Polska realizuje zadania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030

Emblemat Royal Rangers ® 1976 The General Council of the Assemblies of God; Springfield, Missouri USA 65802-1894

Powered by Jaabes ERP Scout

 Copyright © Jaabes 2021 

Jaabes Sp. z o.o. All rights reserved