Organizacyjnie okres 2020-2021 był to najtrudniejszy okres w dotychczasowej historii RRP. Pandemia Covid 19 spowodowała, że wszystkie jednostki organizacyjne (od zastępów i drużyn do Zespołów Kadry Kształcącej czy okręgów) musiały się wielokrotnie lub też nawet stale dostosowywać się do zmieniających się warunków. Wszystkie formy dotychczasowej pracy: zbiórki, biwaki, akcje, obozy czy szkolenia były modyfikowane, przekładane, odwoływane itp. Kalendarze szkoleń, zbiórek, biwaków i innych wydarzeń były wielokrotnie zmieniane. Najboleśniejszymi stratami pracy wychowawczej były rezygnacje z Akcji Letniej w 2020 roku i Akcji Zimowej w 2021 roku.
Pomimo wszystkich obostrzeń i problemów, dzięki wsparciu z programu ROHiS, w RRP pracowano w sposób ciągły na wielu płaszczyznach organizacyjnych: wewnątrzorganizacyjnej, międzyorganizacyjnej, współpracy zewnętrznej z instytucjami. Pracowano również na wielu płaszczyznach metodycznych: skauci, przyboczni, drużynowi, instruktorzy. Zadania, których się w konsekwencji podjęliśmy obejmowały pracę wychowawczą w dotychczasowych standardach jak i w zupełnie nowych formach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, pozwalających na kontakt zdalny. Po raz pierwszy stanęliśmy przed wyzwaniem jak organizować pracę bez wspólnych zbiórek, bez spotkań w terenie, kiedy właśnie te działania stanowią podstawę pracy wychowawczej. Nasi wolontariusze poznawali i uczyli się nowych technologii i nowych kanałów dotarcia do swoich podopiecznych.
Dzięki determinacji wolontariuszy i pracy zespołów, na koniec okresu 2020-2021 odnotowaliśmy jednak znaczący wzrost w zakresie wiedzy i umiejętności uczestników warsztatów, kursów, treningów i innych form szkoleniowych. Osoby biorące udział w szkoleniach - zarówno skauci, jak i kadra instruktorska osiągnęli wyższy poziom we wszystkich aspektach rozwoju RR: duchowym, fizycznym, intelektualnym i społecznym.
Rezultaty Zadania 1. Wsparcie kształcenia i działań programowych w organizacjach harcerskich
W ramach projektu stworzono stanowisko pracy działające przy Kwaterze Głównej poprzez oddelegowanie i zatrudnienie osoby z Komendy Głównej RRP (instruktor zarządzający) do zarządzania: Szkołą Kadry Kształcącej, Zespołami Kadry Kształcącej, Komisjami Stopni Instruktorskich i Kapitułą Harcmistrzowską. Instruktorowi zapewniono stanowisko pracy w Kwaterze Głównej RRP i pomoc techniczną (udostępniono kserokopiarkę, drukarkę, telefon i internet).
W 2020 roku w pracach Zespołów Kadry Kształcącej oraz Komisji Stopni Instruktorskich brały udział 34 osoby, które wypracowały razem 1866 godzin pracy (szkolenia, warsztaty, kursy, komisje). Było to mniej niż w 2019 roku, odpowiednio: 63 osoby i 2414 godzin. Z uwagi na obostrzenia sanitarne byliśmy zmuszeni do zmniejszenia składów Zespołów Kadry Kształcącej i Komisji Stopni Instruktorskich. W ramach projektu wyprodukowano Odznaki Kadry Kształcącej, które są wręczane instruktorom po uzyskaniu kwalifikacji i powołaniu do Zespołów Kadry Kształcącej.
Po doświadczeniach z 2020 roku w 2021 roku przemodelowaliśmy pracę Zespołów i Komisji, byliśmy przygotowani na wiele scenariuszy i w pracach wzięło już udział 57 osób, które wypracowały razem 3416 godzin pracy, co w sumie daje wyższą średnią za lata 2020-2021 w pandemii niż w roku 2019, w którym mogliśmy działać całkowicie swobodnie. To pokazuje jak bardzo zespoły i komisje były w stanie przeorganizować się po roku 2020 i dostosować do nowych, trudnych warunków pracy.
W wyniku zakupu dodatkowego sprzętu dla instruktorów prowadzących warsztaty rzemieślnicze (materiały do warsztatów) oraz sprzęt dla uczestników szkoleń praktycznych (Warsztat Szkło/Metal oraz Skóra/Drewno), podniesiono znacznie standard tych szkoleń.
W 2020 roku zakupiono cztery moduły programowe Systemu do zarządzania organizacją skautową – ERP Scout (Aktywności, Informacja Plus, Bazy i Materiały) – i rozpoczęto prace nad wdrażaniem modułów i integrowaniem ich ze stroną internetową organizacji. Pracowano nad wgraniem dotychczas opracowanych materiałów w organizacji do modułów systemu. Przebudowywano dotychczasowe banki pomysłów umieszczone na Google Dysk z dostępem dla instruktorów: zabawy, gry, pląsy, piosenki, poselstwa, gawędy oraz konspektów do nowych wymagań systemu. Prace nad tym trwały przez cały 2021 rok. W 2021 roku zakupiono kolejnych osiem modułów programowych systemu (Rozkazy, Jednostki, Zespoły, Uczestnicy, Stopnie, Finanse, Magazyny i Sprawności) oraz wdrożono zupełnie nową stronę www organizacji, którą zintegrowano na różnych płaszczyznach z modułami systemu ERP. Dzięki temu skauci, rodzice skautów oraz instruktorzy RRP mają łatwy dostęp do narzędzi wychowawczych.
System samorozwoju kadry działał poprzez odbywanie prób instruktorskich, gdzie instruktorzy pracowali indywidualnie z mentorami. W roku 2020 otworzyliśmy 14 prób instruktorskich, a zamknęliśmy 33 (25 przewodnikowskich i 8 podharcmistrzowskich). O ile zamknęliśmy pozytywnie więcej prób niż w roku 2019, to niestety wskutek epidemii i braku możliwości spotkań otworzyliśmy dużo mniej nowych prób, co przełożyło się na zmniejszoną ilość osób zdobywających stopnie instruktorskie w roku 2021. Zamknięto w sumie 12 prób na stopnie instruktorskie (8 przewodnikowskich i 4 podharcmistrzowskie). W 2021 roku otworzyliśmy 17 prób (15
przewodnikowskich i 2 podharcmistrzowskie).
Z powodu problemów dotyczących braku możliwości organizowania zbiórek podczas epidemii po wakacjach wsparto nabór skautów do szczepów poprzez zakup roll-upów reklamujących zbiórki oraz ulotek. Skautom rozpoczynającym zbiórki we wrześniu wręczano planery na cały rok skautowy 2020/2021, przygotowane i wyprodukowane w ramach projektu.
Sfinansowano w ramach ROHiS sprzęt do Treningu Surwiwalowego. Pokryto koszt Kursu Wychowawców i Kursu Kierowników w Zakościelu dla instruktorów RRP.
Z powodu problemów związanych z epidemią Covid-19 i brakiem możliwości spotkań zakupiono aparat do robienia zdjęć i filmów instruktażowych w celu przygotowania materiałów szkoleniowych w formie on-line oraz zapasowe akumulatory do pracy w terenie.
W ramach ROHiS sfinansowano sprzęt i materiały do szkoleń z pierwszej pomocy.
Rezultaty Zadania 2. Wsparcie instytucjonalne organizacji harcerskich
Royal Rangers Polska w latach 2020-2021 roku zadanie realizowało w szerokim partnerstwie zainteresowanych organizacji harcerskich i skautowych oraz instytucji rządowych. Pracowano nad aktualizacją i konsultacją dokumentu dotyczącego strategii współpracy organizacji harcerskich i skautowych z władzami państwowymi. Szczególnie ważnym było w tym okresie wypracowanie nowych narzędzi i form wsparcia organizacji skautowych jako strategicznego partnera Państwa w wychowaniu dzieci i młodzieży, w związku z czasem pandemii i ograniczeniem działalności organizacji harcerskich.
Prześledzono listy priorytetów we współpracy z instytucjami państwowymi i zmieniono priorytety na liście. Zespół roboczy wypracował strategię i projekt umowy partnerstwa strategicznego, a oba dokumenty uzyskały akceptację wszystkich współpracujących z nami w ramach ROHiS organizacji harcerskich i skautowych.
Reprezentanci RRP brali udział w pracach międzyorganizacyjnych zespołów: Wspólnego Sztabu Harcerskiego ds. Pandemii (w ramach sztabu działał podzespół ds. szkoleń z pierwszej pomocy kwalifikowanej i podzespół ds. szkoleń medycznych dla kadry), ds. promocji ruchu harcerskiego, ds. Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej, ds. Forum o Wychowaniu, ds. współpracy z biznesem, zespołu eksperckiego, zespołu koordynatorów ROHiS organizacji, Rady Organizacji Harcerskich. W ramach prac RRP współpracowało m.in. z: Kancelarią Prezydenta RP, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Parlamentarnymi Zespołami Przyjaciół Harcerstwa, Sejmową Komisją ds. Edukacji i Rodziny.
W latach 2020-2021 rozpoczęły się prace mające na celu wypracowanie rozwiązań na poziomie krajowym, które umożliwią realizację w latach 2021-2027 projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i innych programów Unii Europejskiej. Jednym z ważnych obszarów, na które organizacje harcerskie i skautowe chcą szczególnie pozyskać środki, jest rozwój kompetencji społecznych oraz zawodowych młodzieży w wieku 15-29 lat na całe życie i niezbędnych na rynku pracy.
W latach 2020-2021 roku RRP zorganizowało wspólne działania, które popularyzowały ruch skautowy i harcerski (zadanie 2.2.):
- kampanię promująca ruch skautowy pod hasłem „Całym Życiem”,
- spoty telewizyjne,
- spoty radiowe,
- programy publicystyczne w telewizji, radio i www,
- stronę www.calymzyciem.pl,
- kampanię informacyjną w mediach społecznościowych calymzyciem.pl na platformach: Facebook, Twitter, Instagram,
- konferencję naukową i warsztaty Forum o Wychowaniu 2020,
- konferencję naukową i podcasty Forum o Wychowaniu 2021,
- Konferencję Instruktorską 2021,
- kampanię społeczną o wychowaniu,
- kampania społeczna #HarcerzDba,
- kampanię dbaj.my,
- komunikację podczas pandemii,
- wystawę pt. „Harcerstwo. Jedna idea, wspólna metoda, wiele organizacji”.
W ramach projektu ROHiS stworzono stanowisko pracy działające przy Kwaterze Głównej poprzez oddelegowanie i zatrudnienie osoby z Komendy Głównej RRP (koordynator ROHiS) do koordynacji działań w ramach zespołów działających przy programie ROHiS. W latach 2020-2021 osoby z RRP czynnie brały udział w zespołach: Międzyorganizacyjny Zespół Ekspertów, Zespół ds. Strategii, Zespół ds. Skutowej Akcji Letniej i Zimowej, Zespół ds. Promocji, Zespół ds. Współpracy z Biznesem, Zespół ds. Forum o Wychowaniu, Rada Organizacji Harcerskich, Wspólny Sztab Harcerski.
W 2020 roku uruchomione zostały międzyorganizacyjne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, w których wzięło udział 240 osób z organizacji harcerskich i skautowych, w tym 13 osób z Royal Rangers. W 2021 roku 4 osoby z RRP.
Dzięki programowi ROHiS współpraca organizacji harcerskich i skautowych stała się usystematyzowana i regularna. Formalnym wyrazem tej współpracy jest Rada Organizacji Harcerskich, która umożliwia skuteczną realizację Programu. Do prac Rady zaproszono: reprezentanta Honorowego Protektora, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, przedstawiciela Ministra Edukacji Narodowej, dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a także przewodniczących Parlamentarnych Zespołów Harcerskich. Do Rady wchodzą przewodniczący zarządów wszystkich organizacji objętych ROHiS. Spotkania Rady były organizowane raz na kwartał przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP.