STOPNIE SKAUTOWE
Stopnie skautowe są narzędziem wychowawczym wykorzystywanym w metodzie skautowej, które zapewniają skautom ciągły rozwój. Systematyczna praca ze stopniami pozwala inspirować rozwój młodego człowieka. Stopnie można określić jako poziom „wtajemniczenia” w skauting. Każdy przyszły skaut rozpoczyna swoją przygodę w Royal Rangers od próby skauta, następnie zdobywa kolejne stopnie – odpowiednio do swojego wieku i poziomu rozwoju.
Stopnie są wyzwaniem dla skautów, możliwością sprawdzenia siebie, pracą nad swoim charakterem oraz zdobywaniem umiejętności i wiedzy. Stopnie wyznaczają drogę, pokazują, w którą stronę skaut ma podążać. Są celami, które każdy ze skautów powinien osiągnąć.
Skauci realizują zadania wynikające z wymagań na stopnie głównie przez życie w zastępie/drużynie, zdobywanie sprawności i pracę z mentorem.
Ważną rolę w procesie zdobywania stopnia odgrywa mentor skauta, będący najczęściej liderem prowadzącym jego zastęp/drużynę. Mentor daje młodemu skautowi to, co ma najlepszego – swoje doświadczenie, wiedzę i osobiste świadectwo na bazie relacji i wspólnie przeżywanej skautowej przygody.
System stopni zapewnia wszechstronne i równomierne wychowanie we wszystkich aspektach życia człowieka.
Zdobywanie stopnia nie skupia się tylko na zdobywaniu wiedzy i konkretnych umiejętności, ale również wprowadzaniu skauta w świadomy proces pracy nad sobą. Próba na stopień odbywa się w konkretnym momencie życia codziennego: w szkole, w pracy, w szczepie – wszędzie tam skaut gromadzi doświadczenie, tam pojawiają się indywidualne dążenia, postawy i osiągnięcia. Jest to czas na wsparcie mentora – instruktora RR oraz rodziców. Elementy prób na stopnie powinny być wplecione w programy zastępów/drużyn tak, aby je wzbogacały i były z nimi spójne (skaut powinien mieć poczucie, że to, co robi, ma sens, a efekty jego wysiłków są w pełni wykorzystane).
Próba Skauta
Próba Skauta jest przewidziana dla wszystkich nowych osób w szczepach bez względu na wiek.
Zalecany czas trwania próby: od 3 do 6 miesięcy.
I STOPIEŃ - ODKRYWCA
Wiek skautów zdobywających stopień: od 6 do 9 roku życia.
II STOPIEŃ - ZWIADOWCA
Wiek skautów zdobywających stopień: od 10 do 13 roku życia.
III STOPIEŃ - WĘDROWNIK
Wiek skautów zdobywających stopień: od 14 do 17 roku życia.
IV STOPIEŃ - RANGER
STOPNIE INSTRUKTORSKIE
Stopnie instruktorskie są odzwierciedleniem poziomu wiedzy, dojrzałości duchowej i społecznej oraz umiejętności wychowawczych instruktora.
Wymagania na stopnie instruktorskie podzielone są zgodnie z czterema aspektami rozwoju człowieka, wynikającymi z idei służby Royal Rangers:
- Aspekt intelektualny,
- Aspekt duchowy,
- Aspekt społeczny,
- Aspekt fizyczny.
Stopnie instruktorskie zdobywane są przez członków zwyczajnych RRP.
Stopień Harcmistrza/Harcmistrzyni przyznawany jest przez Kapitułę Harcmistrzowską zasłużonym podharcmistrzom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem wpływają na wizerunek RRP oraz wychowanie instruktorów.
I STOPIEŃ - PRZEWODNIK
I stopień instruktorski z uprawnieniami państwowymi, zdobywany przez kadrę, którzy mają swój wkład instruktorski i dorobek na poziomie szczepowym.
Stopień nadaje Komendant Główny RRP na podstawie wniosku Komisji Stopni Instruktorskich RRP.
II STOPIEŃ - PODHARCMISTRZ
II stopień instruktorski z uprawnieniami państwowymi, zdobywany przez instruktorów, którzy mają swój wkład instruktorski i dorobek na poziomie okręgowym.
Stopień nadaje Komendant Główny RRP na podstawie wniosku Komisji Stopni Instruktorskich RRP.
III STOPIEŃ - HARCMISTRZ
Najwyższy stopień instruktorski przyznawany instruktorom, którzy mają swój wkład instruktorski i dorobek dla całej organizacji.
Stopień nadaje Komendant Główny RRP na podstawie wniosku Kapituły Harcmistrzowskiej RRP.
>> Zobacz ideał stopnia Harcmistrza i obecnych harcmistrzów RRP