W Royal Rangers Polska pracujemy metodą skautową. Nasze działania przybieraja wiele atrakcyjnych form. Niektóre z nich opisujemy poniżej.
Standardowe zajęcia RR odbywają się w formie zbiórek skautowych na świeżym powietrzu. Zazwyczaj realizowane są w systemie małych grup - zastępów lub drużyn z podziałem na wiek i płeć. Zbiórki odbywają się przez cały rok skautowy, systematycznie co tydzień lub dwa tygodnie w zależności od zwyczaju w szczepie. Przy złej pogodzie zbiórki odbywają się w harcówkach lub innych przystosowanych w tym celu pomieszczeniach.
Każda zbiórka ma swoje stałe elementy, takie jak obrzędowe rozpoczęcie, zakończenie, krąg rady, poselstwo. Zajęcia obejmują również wiele innych działań dostosowanych do grupy wiekowej i aktualnego programu. Mogą nimi być gra, zabawa, harc, zadanie, zwiad, bieg, musztra, podchody, turniej, alarm, gawęda, ognisko, zawody, śpiew, teatrzyk, rzemiosło, pląs, wycieczka, wędrówka, apel, dyskusja, konkurs, quiz, służba itd.
Na zbiórkach skauci uczą się jak współpracować w grupie oraz jak przewodzić.
Biwaki to krótkie dwu-, trzydniowe wyjazdy z nocowaniem, podczas których skauci mogą sprawdzić swoją samodzielność (przygotowywanie posiłków, sprzątanie, dzielenie się innymi obowiązkami), a także rozwijać techniki skautowe takie jak pionierka, samarytanka czy terenoznawstwo.
Biwaki stanowią przygotowanie do obozów. Na nich skauci testują swój ekwipunek (ubrania, plecaki, sprzęt skautowy) oraz swoją wytrzymałość na niewygodę czy różne warunki pogodowe.
W zależności od grupy wiekowej i zaawansowania uczestników biwaki mają różny charakter oraz stopień trudności. Nad całością zawsze czuwa sprawna i odpowiedzialna kadra instruktorska RR. Instruktorzy przygotowują wcześniej program każdego biwaku oraz szczegółowe informacje dla rodziców.
Obozy to najciekawszy moment dla skauta w całym roku skautowym. Zabronić skautowi jechać na obóz to tak, jakby przekreślić jego całoroczną pracę nad sobą.
Na obozach letnich i zimowych skauci kończą realizować swoje próby na stopnie, zdobywają upragnione sprawności, które można zaliczyć tylko w terenie. Są w swoim żywiole pośród przyrody i przyjaciół, mając wreszcie czas na wypoczynek oraz niekończące się rozmowy przy ognisku.
Obozy RRP organizowane są zgodnie z wytycznymi MEN, a kadra instruktorska jest do nich świetnie przygotowana - każdy z instruktorów musi mieć zaliczony Kurs Wychowawców. Programy obozowe (miejsce, zadania, stopniowanie trudności, warunki, bezpieczeństwo) są dostosowanie do wieku i zaawansowania uczestników.
W RRP szkolenia prowadzone są zarówno dla skautów, jak i dla instruktorów. Szkolenia są podzielone na aspekty wzrostu oraz poziomy zaawansowania. Większość z nich ma praktyczny charakter z formą warsztatową.
Skauci mogą uczestniczyć w 8 szkoleniach na dwóch poziomach: zastępowych i przybocznych. Dla instruktorów mamy przygotowanych 16 różnych szkoleń na 4 poziomach: drużynowych, przewodników, podharcmistrzów i harcmistrzów.
Za standardy szkoleń odpowiedzialna jest Szkoła Kadry Kształcącej RRP, a za ich realizację dedykowane do konkretnych szkoleń grupy instruktorów zwane Zespołami Kadry Kształcącej.
Oprócz szkoleń systemowych, organizowanych lub koordynowanych przez Kwaterę Główną, niezbędnych do zdobycia stopni skautowych lub instruktorskich, w RRP można brać udział w wielu innych dodatkowych szkoleniach organizowanych w szczepach czy okręgach, które rozwijają umiejętności skautów i kadry w wielu dziedzinach.
W RRP organizowanych jest wiele działań zwanych akcjami, mających różny charakter. Są to między innymi zjazdy, złazy, dni otwarte, pikniki, święta obchodzone w szczepie czy drużynie itp.
Akcje mogą być realizowane zarówno przez Kwaterę Główną, okręgi, jak i przez szczepy, drużyny czy nawet zastępy. W każdym szczepie realizowanych jest w trakcie roku skautowego wiele takich wydarzeń.
Sprawności RR dostosowane są do wieku oraz umiejętności skautów. Każda sprawność ma swój odpowiednik na wszystkich poziomach zaawansowania, dzięki czemu skauci mogą stale rozwijać swoje umiejętności w wybranej dziedzinie.
Kolor naszywki sprawności odpowiada wybranej grupie wiekowej. Sprawności pomarańczowe dedykowane są dla odkrywców (6-9 lat), niebieskie dla zwiadowców (10-13 lat), natomiast zielone dla wędrownikom (14-17 lat).
Wszystkie sprawności zostały podzielone zgodnie z 4 aspektami wzrostu: fizycznym, intelektualnym, duchowym i społecznym. W każdym aspekcie mamy 6 różnych grup sprawności, które mogą być zdobywane indywidualnie lub zespołowo, w zastępach oraz drużynach.
W sumie do realizacji czeka na naszych skautów ponad 300 różnych sprawności, w tym ponad 100 na każdym poziomie wiekowym.
Stopnie są jednym z narzędzi rozwoju skautów i instruktorów w RRP.
Skauci mają do zdobycia 4 stopnie: Odkrywca, Zwiadowca, Wędrownik oraz Ranger, w ściśle określonym wieku. Każdy stopień ma opisany ideał, który skauci próbują osiągnąć poprzez realizację wybranych sprawności i zadań. Próby na stopnie są indywidualnie dobierane, a skautom pomagają w rozwoju opiekunowie - mentorzy.
Kadra RRP ma do dyspozycji 3 stopnie rozwoju, jakimi są: Przewodnik, Podharcmistrz oraz Harcmistrz. Stopień Przewodnika i Podharcmistrza zdobywa się poprzez realizację prób na dany stopień. Pomagają w tym mentorzy, a nad całością procesu czuwa Komisja Stopni Instruktorskich.
Stopień Harcmistrza jest nadawany przez Kapitułę Harcmistrzowską wybitnym podharcmistrzom, którzy są rozpoznawani jako autorytety w całej organizacji RRP.